Britské historické seriály (Díl 1)
Blog

Britské historické seriály (Díl 1)

Kat | Anglomanie Jan 13, 2022

Následující pětice britských dobových seriálů není seznamem těch nejlepších, které kdy byly natočeny, ale pouze jakýmsi inspirativním výběrem založeným na mé vlastní divácké zkušenosti. Je mnoho dalších seriálů, které by si zasloužily alespoň krátkou zmínku, takže se v budoucnu můžete těšit na pokračování tohoto malého televizního inspiromatu.

 

1. PRIDE AND PREJUDICE


česky PÝCHA A PŘEDSUDEK

Pýcha a předsudek je jedno z nejznámějších děl světové literatury a takový malý anglický poklad, což lze s klidem v duši prohlásit i o tomto seriálu z roku 1995, který svým způsobem odstartoval ohromnou a dosud neutuchající vlnu diváckého zájmu o historická dramata z produkce BBC. Výběr neokoukaných herců (Colin Firth, Jennifer Ehle), originální scénář (Andrew Davies) a moderní a vtipné zpracování doslova přikovalo milióny Britů (nebo spíše Britek) k obrazovkám, když měl tento seriál před více než 25 lety svou televizní premiéru. Z Colina Firthe, který hrál upjatého pana Darcyho, se téměř přes noc stal sexsymbol. Však také scéna, kde se objeví v mokré košili, je doslova legendární. Dlužno podotknout, že bez tohoto zpracování Pýchy a předsudku bychom možná ani neměli Bridget Jonesovou, pro jejíž autorku byl tento seriál hlavním zdrojem inspirace. Takže pokud vás tento seriál minul, vřele doporučuji tento drobný nedostatek napravit.

2. NORTH AND SOUTH


česky LÁSKA V BÍLÉM PEKLE

Pokud vůbec existuje seriál, který mě nedokáže unavit, pak je to tato "šedivá" romance, která vznikla podle neprávem opomíjeného románu Elizabeth Gaskellové nazvaného Sever a jih (pozor, neplést s americkým seriálem stejného jména!). "Pýcha a předsudek" průmyslového severu, jak se seriálu často přezdívá, je poutavým vyprávěním o střetu jižanských ideálů a předsudků s tvrdou realitou života pracující třídy ve velkém špinavém městě na severu Anglie kolem poloviny 19. století. Právě tam se na pozadí lidského utrpení, bídy, zarputilosti, ale i osobní statečnosti začne odvíjet příběh dvou mladých lidí, kteří budou muset ujít hodně dlouhou cestu, než porozumí nejen jeden druhému, ale i sami sobě. Seriál proslavil zejména představitele hlavní mužské role Richarda Armitagea, ale pozornosti neušel ani Martin Phipps, který složil k seriálu dokonale uhrančivou hudbu.

3. JANE EYRE


česky OSUDOVÁ LÁSKA JANY EYROVÉ

Jana Eyrová je dalším klenotem britské klasiky. Román Charlotte Brontëové o osiřelé dívce, která získá místo guvernantky v panském domě a s ním i srdce svého urozeného pána, asi nemusím představovat, natolik je notoricky známý. Je to jeden z těch příběhů o tom, jak prostá dívka ke štěstí přišla, ale se sentimentalitou či prvoplánovostí červené knihovny toho příliš společného nemá. Jana Eyrová se dočkala již mnoha zpracování, mé nejoblíbenější je právě toto z roku 2006 s Toby Stephensem a Ruth Wilson v rolích Rochestera a Jane, a to nejen pro závěrečných deset minut, při kterých zaplesá nejedna romantická duše, ale také pro skvělé vykreslení potlačované vášně a jakési syrové živočišnosti hlavních hrdinů, lapených do tenat zkostnatělých konvencí a falešné morálky. 

4. DOWNTON ABBEY


česky PANSTVÍ DOWNTON

Pokud lze o nějakém seriálu hovořit jako o fenoménu posledního desetiletí, je to bezesporu Downton Abbey. Seriál kupodivu nepochází z dílny veřejnoprávní BBC, ale komerční ITV a výjimečné na něm je i to, že není adaptací žádného slavného románu, ale původním televizním dílem. Lví podíl na jeho úspěchu má zejména scénárista Julian Fellowes a pak také sympatický ansábl v čele s Maggie Smith. Downton Abbey je příběhem jednoho panského sídla a jeho obyvatel, těch nejníže postavených i těch privilegovaných. Seriál, který se odehrává na pozadí rychle se měnícího společenského a politického ovzduší počátku 20. století, tak nemá jen jednoho hlavního hrdinu, ale má jich rovnou dvě desítky. Každá z postav zasahuje do děje stejnou měrou, a podílí se tak na vzniku pestré směsice osudů, zápletek i situací, úsměvných i těch méně veselých. Zkrátka, Downton je vtipný, má švih, spád a velkolepou výpravu; a co víc, Downton je především silně návykový! A to platí i pro hudební doprovod, za kterým stojí skladatel John Lunn.

5. LITTLE DORRIT


česky MALÁ DORRITKA

Jsou příběhy, od kterých toho neočekáváte mnoho, a proto vás opravdu mile překvapí, pokud se povedou. A Malá Dorritka se skutečně vydařila. Román Charlese Dickense čítá na 1000 stran, je zabydlen nespočtem různorodých postav od těch nejubožejších až po ty nejmajetnější, odehrává se v temných zákoutích Londýna, ale také v honosných palácích anglických i italských. Ke všemu je to i sociální satira zaměřená proti třídním nespravedlnostem, nesmyslné byrokracii a absurditě společenských vrstev viktoriánské Anglie. A tenhle komplikovaný dějový propletenec okořeněný trochou tajemna a plný nečekaných zápletek a zvratů dokázala BBC převést do televizní podoby a vyprodukovat strhující, snově odvyprávěný příběh plný emocí v čele s křehkou Claire Foy jako Amy Dorritovou. BBC k seriálu bohužel nikdy nevydala oficiální soundtrack, což je věčná škoda, protože jako autor hudby je pod seriálem podepsaný John Lunn.

 

Mohlo by vás také zajímat

Chcete článek okomentovat?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.