Lov lososů v Jemenu
Blog

Lov lososů v Jemenu

Kat | Anglomanie Jul 04, 2021

Film, který si nese takové jméno, to z marketingového hlediska nemůže mít nikdy jednoduché. Název, který by spíše slušel nějakému dokumentu o životě rybího potěru v nehostinných podmínkách naší planety, má však hlubší význam, než se na první pohled zdá. Je vyjádřením myšlenky, že snům by se mělo věřit, jakkoliv bláznivě a nereálně na první pohled vypadají.

Lov lososů v Jemenu je typicky britský film v tom nejlepším slova smyslu, nepostrádá totiž ten správný mix vtipu, ironie a satiry. A když se k tomu přihodí i trocha enviromentalizmu, populizmu, romance, politiky a také prachobyčejné víry (ať už v sebe sama, či v Boha), je z toho nečekaně svěží podívaná, u níž si až do konce vlastně vůbec nebudete jistí, jak to celé dopadne.

Doktor Albert Jones (Ewan McGregor) je introvertní čtyřicátník s autistickými rysy bez fantazie a ambicí, který pracuje na neperspektivním místě na ministerstvu, a jediné, pro co se dokáže opravdu nadchnout, jsou ryby. Jednoho dne tento uznávaný expert přes vodní říši obdrží e-mailovou zprávu od finanční konzultantky slečny Harriet Chetwode-Talbot (Emily Blunt) se žádostí o spolupráci na projektu, jehož cílem má být založení chovu lososů v jemenských řekách. Doktor Jones tento návrh okamžitě odmítne jako absurdní, ale mezitím se o projektu, který financuje pohádkově bohatý jemenský šejk (Amr Waked), dozví tisková mluvčí britského premiéra Patricia (Kristin Scott Thomas), která právě zoufale hledá nějakou pozitivní zprávu o spolupráci Británie s Blízkým východem. Právě probíhající válka v Afghánistánu totiž nevrhá na Británii a její politické reprezentanty zrovna nejlepší světlo, proto je potřeba jejich reputaci za každou cenu nějak vylepšit. Když Patricia ještě navíc zjistí, že milovníci rybaření jsou v Británii zastoupeni v nečekaně hojném počtu, dá v duchu hesla 'každý volič, dobrý volič' projektu zelenou a ne zrovna vybíravým způsobem přiměje doktora Jonese účast na projektu přijmout. A tak se začne odvíjet příběh několika tun britských ryb, upjatého Freda, energické Harriet a pro věc zapáleného šejka.

Jak už to tak bývá, film většinou stojí a padá na hercích. V tomto případě měl režisér filmu Lasse Hallström šťastnou ruku. Všichni hlavní protagonisté filmu se svých rolí ujali na výbornou. Ewan McGregor dokonce přiznal, že oproti předloze, románu Paula Tordaye z roku 2006, svého doktora Jonese vybavil skotským přízvukem, což se nakonec ukázalo jako výborný nápad. Edinburghský akcent s nádechem afektu funguje skoro jako Fredovo poznávací znamení: pozor, právě máte co do činění s upjatým sucharem neurčitého věku!

Kristin Scott Thomas je ve své roli mluvčí britského premiéra doslova jako ryba ve vodě. Je cynická, manipulativní, ironická a výkonná. Použijeme-li ještě jedno přirovnání z rybího světa, její Patricia je doslova prototypem slizského úhoře, který elegantně proplouvá politickými vodami a vždy vítězně doplave do cíle. Politickou linku filmu lze bezpochyby vnímat jako satiru na prohnilý svět politiky. Patriciino pletichaření a politikaření je sice na první pohled úsměvné, ale na druhou stranu se člověk neubrání myšlence, že takové jednání může být  za určitých podmínek až mrazivě reálné.

Romantická rovina děje je na film tohoto žánru nezvykle "vyspělá", vlastně bych mohla dokonce říct moderní. Vztahy mezi postavami jsou intenzivní i vyčpělé, stereotypní i euforické, jedním slovem uvěřitelné. City z vás nebudou ždímat sebelítostiví alkoholici, nevyzrálí darebáci ani duševně vyšinutí jedinci. Alfred i Harriet mají sympatické partnery, fungující domácnosti a jsou relativně šťastní i v práci. A právě proto se s největší pravděpodobností v kině přistihnete, že vlastně ani nebudete fandit tomu, aby jejich přátelství přerostlo v lásku. Možná si to totiž ani jeden z nich nezaslouží... anebo spíše jejich partneři si nezaslouží být opuštěni. Odpověď na otázku 'zůstanou spolu, nezůstanou spolu' vám tento film nenaservíruje na zlatém podnosu už po pěti minutách promítání, ale budete si ji muset "vysedět" až do samotného konce.

Embed from Getty Images

Šejk a jeho plán jsou nejen hybným momentem filmu, ale také přináší do příběhu víru - víru v Boha, víru v sama sebe i víru v nemožné. Lov lososů v Jemenu je vlastně jakousi metaforou pro hledání Boha, který je ve všem kolem nás - v nevyřčených slovech, v kradmých pohledech, v nesmělých úsměvech a také ve všem, co konají lidé, kteří si jdou za svým snem. Já vím, zní to přeslazeně a kyčovitě, ale nemůžu si pomoct, ten film ve vás prostě zanechá takovou... no, prostě dobrou náladu. A té není nikdy dost.

A právě proto si film nenechejte ujít. Lov lososů v Jemenu sice není bez chyb, některé zápletky jsou poněkud nadsazené a film se navíc tak nějak nemůže rozhodnout, jestli bude komedií, romancí, anebo jen prostým příběhem o víře v jeden bláznivý projekt. Ale pokud je ve vás alespoň trocha idealistického snílka s hlavou v oblacích a nohama pevně na zemi, vsadím boty, že z kina nebudete odcházet zklamáni. A bonusem navíc vám budiž dech beroucí záběry na skotskou Vysočinu, londýnské panorama budov nebo marocké duny (v přestrojení za Jemen) a v neposlední řadě také originální hudba Daria Marianelliho.

Moje hodnocení: 85% (posledních 5% hlavně za Ewana McGregora)

Původní název filmu: Salmon Fishing in the Yemen 

Obsazení: Ewan McGregor, Kristin Scott Thomas, Emily Blunt, Amr Waked, Tom Mison, Rachael Stirling, Conleth Hill

Režie: Lasse Hallström

Užitečné odkazyOficiální stránky filmu,  Film na ČSFD,  Film na IMDb 

Chcete článek okomentovat?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.