Zarive srdce na obloze plne ohnostroju.
Blog

Novoroční předsevzetí

Kat | Anglomanie Jan 01, 2021

Tak název článku by byl... Zoufale okusuju tužku a usilovně přemýšlím, co vlastně napsat. Zrak mi padne na čínská vánoční světýlka zběsile blikající v okně. V obchodě mi z nějakého nepochopitelného důvodu připadala docela vkusná, teď už mi tak nepřipadají. Vlastně čím déle na ně koukám, tím připitoměleji si připadám. Asi jako loňského Silvestra, kdy jsem se pořádně lízla a dva dny mi pak bylo šoufl. Ale k tématu...  

Spíše bych to celé měla nazvat “každoroční seznam zoufalých pokusů o životní nápravu“, přeci jen toto slovní spojení lépe odráží situaci. Jsou jisté evergreeny, které se mezi mými novoročními předsevzetími objevují se železnou pravidelností a s ještě větší vervou jsou pak porušovány ve chvílích zcela nezávislých na mé vůli a zákeřně zinscenovaných mými nejbližšími.

Třeba tato situace: jsem zrovna na návštěvě u kamarádky a ta přede mě položí talíř s cukrovím. Hrdě jí nejprve oznámím: “Jéje, díky, jsi hodná, ale já teď sladké nejím. Však víš, dieta a tak. Hubnu do šatů.” A ona, místo aby mě podpořila v mém úsilí shodit nějaké to deko, ten odporný talíř narvaný bílým jedem ještě popostrčí blíž ke mně a s jízlivým úsměvem prohlásí: “Prosím tě, ty přece hubnout nepotřebuješ. Kdyby sis to rozmyslela, klidně si ber, nechám to tady.” A pro mě tím začíná závod s časem, totiž jak dlouho mi potrvá, než podlehnu. Pracně vybudovaná vůle se s každou uplynulou minutou rozpouští jako máslo na plotně. Ořechové košíčky, vosí hnízda, pracny, marokánky, všechno to vypadá tak lákavě. Připadám si jako myš, která očuchává sýr nastražený v pastičce a zvažuje, jestli po něm chňapnout, nebo ne. Jsou to muka.

Můj moment přichází ve chvíli, kdy se kamarádka zvedne a odejde do kuchyně postavit vodu na další rundu černého čaje. Rychle popadnu ten nejlákavější kousek cukroví a kosmickou rychlostí ho lupnu do pusy, se žvýkáním se moc nezatěžuju, to zdržuje. Šup tam s druhým a třetím exemplářem. Čvrtý i pátý chutnají famózně. Dovolím si ještě jeden, pohledem skenuju talířek, vybírám, už už sahám po vanilkovém rohlíčku… a najednou mi to dojde. Půlka talířku je fuč. Panika. Co teď? Kdybych si alespoň na začátku odpustila ta silácká slova o dietě. Kamarádka stále rachotí s konvicí v kuchyni, odhaduju to tak na půl minuty, než se vrátí. Třeštím oči, horečně vymýšlím, jak své selhání zamaskovat.

V tom mi blikne, že snad jedinou šancí by bylo vybudovat ze zbylého cukroví něco jako vysokou pyramidu s co nejmenší základnou, čímž se mi s trochou štěstí podaří vykouzlit objem. Bez dalších okolků se pouštím do akce a pěkně naaranžované laskominy vrším na nevzhlednou cukrovou hromadu. S vábností toto aranžmá nemá nic společného, ale hurá, přinejmenším se mi podařilo zamaskovat, že pěkných pár kousků ubylo. Kamarádka se vrací a její zrak jako první neomylně padá na můj “výtvor”, neřekne ani slovo, jenom po mně hodí vědoucím pohledem a já mám sto chutí ji uškrtit. A tak si cestou domů slíbím, že v tom novém roce prostě budu celá lepší, disciplinovanější, hubenější a navíc i žensky rafinovanější.

Detailni zaber na na ruku s perem a papir s nadpisem New Year's Resolutions.

Takže předsevzetí číslo jedna: odolat čemukoliv, co je poživatelné. Bojovat statečně a jakýmikoliv prostředky, v případě krize lákavě vypadající jídlo nenávratně znehodnotit.

Předsevzetí číslo dvě: nepřehrávat sakra pořád dokola All By Myself a výt u toho jako raněná fena.

Předsevzetí číslo tři: neblouznit o panu Darcym, panu Rochesterovi, Heathcliffovi, Poldarkovi, jsou to jen pitomé fiktivní postavy (bohužel).

Předsevzetí číslo čtyři: ve volném čase se věnovat taky něčemu jinému než brouzdání po internetu. Opravdu totiž můj život nikterak neobohatí, pokud budu vědět, proč Islanďané věří na elfykde leží vesnice, do které se lze nastěhovat pouze bez slepého střeva a co se stane, když budu pracovat non-stop (což beztak v nejbližší době nehrozí).

Předsevzetí číslo pět: nemyslet si pořád, že Colin Firth je i ve svém věku nejlepší chlap na světě, protože to pak jasně znamená, že všichni ostatní jsou horší než Colin Firth. A kdo by asi tak chtěl chodit s druhým nejlepším chlapem… nebo nedej bože s desátým, stým, tisícím padesátým třetím? Otřesná představa.

Předsevzetí číslo šest: najít si chlapa. Souvisí s bodem číslo 1, 2, 3, 4 i 5. Základem je poučit se z předchozích chyb, tudíž zdokonalit se ve schopnosti na první pohled rozeznat citové závisláky, mužské hysterky, sobečky, opilce a mamánky. Jo, a taky se vyhýbat ženáčům a otcům, kterých jsou všude mraky (je to jako nějaká morová epidemie, nebo co).

Předsevzetí číslo sedm: trávit méně času na Facebooku a více času věnovat odpovídání na e-maily. Uznávám, že v tomto směru je stále co zlepšovat, ovšem nelze nezmínit vedlejší efekt tohoto nedostatku, a to propracovaný systém omluv a výmluv, např. promiň, že jsem se neozvala dřív, ale právě jsem tvůj mail asi po roce objevila ve spamu). Chachá.

Předsevzetí číslo osm: čistit si zuby u umyvadla a nesedět se zubním kartáčkem v puse deset minut u počítače, působí to neesteticky a není to hodné statutu dámy, který si hodlám v novém roce vybudovat. Sofistikovaná a nad věcí!

Předsevzetí číslo devět: nacvičit přifukování pneumatik u auta. Je nespravedlivé, že chlapi se s touto dovedností rodí, zatímco ženské se k ní musejí s velkým úsilím propracovat. Nepřejte si zažít, co je to hledat v dešti u benzínové pumpy zatoulaný ventilek od pneumatiky. Krátce a jednoduše: je to hnus.

Předsevzetí číslo deset: a abych nezapomněla na svůj oblíbený bod každoročně zařazovaný do seznamu mých předsevzetí... Cvičit, cvičit a cvičit! ...ale pěkně polehoučku, žádné přehnané výkony, abych si ještě neuhnala nadměrné svalstvo jako nějaká kulturistka! Pokud by ovšem význam slova kulturistka zahrnoval také ženu znalou kultury, pak bych takový nárůst svalové hmoty ještě zvážila, to by mě totiž možná chtěl i ten Colin Firth.

Předsevzetí číslo jedenáct: VŠEM HODNĚ ŠTĚSTÍ A ZDRAVÍ DO NOVÉHO ROKU! A KOUKEJTE SE POŘÁDNĚ SNAŽIT BÝT ZDRAVÍ A ŠŤASTNÍ, AŤ SE MI ALESPOŇ JEDNO PŘEDSEVZETÍ Z TOHOTO SEZNAMU V ROCE 2021 SPLNÍ! :)

Chcete článek okomentovat?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.