Čteme v angličtině (1)

Čteme v angličtině (1)

Pokud je vaše znalost angličtiny na pokročilejší úrovni, články z jazykových učebnic vás již nebaví a nudí nebo hledáte zajímavé informace o hlavním městě Velké Británie, neměla by vaší pozornosti uniknout dvojjazyčná kniha Ivy Pekárkové Zápisky z Londýna – Letters from London.

Autorka, rodačka z Prahy, zde popisuje situace z každodenního života v současném Londýně, přečíst si můžete např. o nelegální manželské seznamce, o tom, jak složité je existovat ve Velké Británii bez dokladu totožnosti nebo o některých problémech anglikánské církve.

Přestože nejsem velkým zastáncem bilingvních textů, protože vím, že člověka to svádí tak trochu švindlovat a místo anglické verze textu neustále nahlížet do jeho zrcadlového překladu, knížku doporučuji z těchto důvodů:

  • Pro jazykovou úroveň B2/C1 (pokročilý student) tolik kvalitních, zajímavých a aktuálních textů nevychází.
  • Kniha má na konci každé kapitoly bohatý poznámkový aparát, včetně vysvětlení neobvyklých slovních obratů a zajímavostí o použité gramatice. Zjistíte tak, že v angličtině např. existuje tvar monies nebojak vzniklo označení policistů Bobby. Naučíte se spoustu předložkových vazeb i slangových výrazů, rozšíříte svoji slovní zásobu o užitečné fráze a zlepšíte si anglickou výslovnost.
  • V závěru knihy naleznete dvě užitečné přílohy: první z nich je zaměřena na easily confused words a druhá potom na false friends.

Kupte si “Zápisky z Londýna”

Pokud si potřebujete procvičit také poslech, na přiloženém CD máte ve formátu mp3 k dispozici všech 18 kapitol namluvených rodilými mluvčími. Knihu pak můžete buďto odložit a pouze poslouchat, anebo sledovat tištěný text zároveň s nahrávkou. Texty jsou doprovázeny černobílými fotografiemi, které velmi dobře dokreslují jednotlivé příběhy a dodávají jim na autentičnosti.

V publikaci postrádám obsah, který by jistě napomohl snadnější orientaci v jednotlivých kapitolách rozložených do 167 stran. Nevýhodou je také poměrně malé a nahuštěné písmo, které neumožňuje vlastní vpisky a poznámky.

Kniha Ivy Pekárkové je psaná humornou formou, ale zároveň se dotýká i některých ožehavých problémů současné společnosti. Komentuje problematiku nelegálních přistěhovalců, rasismu a extrémismu. Pokud si zatím netroufáte na náročnější anglické texty, nevadí, knihu si díky českému překladu může přečíst skutečně každý.

Napsat komentář